Social Share:
tomekPoproszę ładny, tani i bezawaryjny – praktyka kupowania samochodu nierzadko przypomina wizytę w sklepie. Tymczasem lekkomyślny wybór pojazdu dla całej rodziny może jednak mieć opłakane konsekwencje, zarówno dla portfela rodzinnego, jak i komfortu przemieszczania się z miejsca na miejsce. Mamy nadzieję, że czytając tę rubrykę pozwolimy naszym Czytelnikom uniknąć koszmarnych błędów. Paradoksalnie wybór marki i modelu to jedna z mniej ważnych, choć dla miłośników motoryzacji najprzyjemniejsza część procesu zakupowego. Więc na początek przejdźmy do finansów.

Koszty przeglądy
Po sprawdzeniu naszego budżetu zakupowego mamy już przybliżone wskazanie, czy kupić nowe czy używane auto. Nawet jeśli nasze konto ma kilka zer nie warto od razu pędzić do salonu po wręcz pachnący pojazd. Wydatek na zakup, niezależnie czy w gotówce, kredycie, leasingu, to tylko początek kosztów. Wraz z samochodem otrzymujemy gwarancję na darmową naprawę określonych podzespołów. I tu wpadamy w pierwszą pułapkę – środek lokomocji należy poddawać obowiązkowym przeglądom w autoryzowanych placówkach (ASO). Tutaj od razu warto zwrócić uwagę, z jaką częstotliwością będzie nas dotykać ta „przyjemność" - co rok/dwa i po jakim przebiegu (zazwyczaj 15 000-30 000 km). A przeglądy kosztują 1000, a czasem i 2000 złotych.
Alternatywa? Korzystanie z salonów nieautoryzowanych (co może skończyć się utratą gwarancji) lub kupno „bolidu" pogwarancyjnego, wtedy wydajemy zazwyczaj tylko 1000 zł na przegląd rejestrowy.
Utrata wartości
Poza tym nowy samochód bardzo szybko traci na wartości. Może się okazać, że chcąc za trzy, cztery lata sprzedać pojazd, odzyskamy za niego tylko połowę zainwestowanej kwoty. Tutaj pewne rzeczy można przewidzieć, a prognozy spełniają się nieco lepiej niż opracowania naszych „mądrych meteorologów". Wystarczy skorzystać z propozycji firmy określającej tzw. wartość rezydualną, czyli przewidywaną cenę środka lokomocji za kilka lat lub śledzić fachową prasę motoryzacyjną. Zresztą wkrótce na naszym portalu także będziemy publikować tego typu informacje.
Zatem jeszcze przed zakupem auta warto pomyśleć, jak długo będziemy chcieli nim jeździć i ile kilometrów zamierzamy pokonać rocznie.
Auto demonstracyjne
Swego rodzaju alternatywą dla zupełnie nowych aut jest zakup pojazdów demonstracyjnych. Zazwyczaj dealerzy, importerzy prezentowali je klientom lub sami sprawdzali możliwości nowych produktów. Przebiegi są niewielkie, a ceny nierzadko atrakcyjne. Tyle że tutaj już nie skomponujemy sami wymarzonej wersji.
A gdzie kupić „prawdziwie używany " samochód? Najbezpieczniej u autoryzowanego dealera, który przed sprzedażą dokona zapewne stosownych napraw. Oczywiście ryzyko zakupu „trafionego pojazdu" istnieje zawsze, lecz jest ono na pewno stosunkowo niewielkie. Niestety, ceny są znacznie wyższe niż w ofertach zamieszczonych w Internecie i komisach.
Sprawdzać – nie ufać!
Zabrzmi to jak truizm, ale korzystając z pośrednictwa Internetu lub komisu trzeba się znać na pojazdach lub mieć przy oglądaniu „towaru" u boku fachowca. O pułapkach, jakie stosują sprzedawcy można by napisać tysiące zdań, ale na to nie miejsce i czas. Tak czy owak jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości do stanu auta, należy z nim pojechać do warsztatu lub punktu serwisowego, który za stosunkowo niewielką odpłatnością (zwykle 200-500 zł) dokona oceny samochodu pod kątem jego historii szkodowej i aktualnej sprawności. Taki udokumentowany życiorys posiadają auta poflotowe, lecz nie zawsze są one „dobrze traktowane" przez poprzednich kierowców. Pokusa w tym przypadku może być więc spora, ale musi być napiętnowana pewnymi podejrzeniami.
Pamiętajmy, kupując samochód „z ogłoszenia", zbyt niska cena jest dla nas pierwszą wskazówką, by pojazd dokładnie sprawdzić. Bo nie nabywamy auta dla pokonania drogi z domu do pracy, tylko dla celów transportowania rodziny.
Drogie naprawy
Inwestując w samochód pamiętajmy, że prędzej czy później będzie trzeba go naprawiać. A ceny części są bardzo różne w zależności od marki i modelu pojazdu, a nawet rodzaju silnika, skrzyni biegów, itp., Zatem po wstępnej selekcji wyboru marki, warto zrobić pewną orientację w tym względzie. Jak? Wypiszmy nazwy kilku podstawowych podzespołów (sprzęgło, skrzynia biegów, klocki/tarcze hamulcowe, amortyzatory, itp.) i wykonajmy kilka telefonów do autoryzowanych i nieautoryzowanych punktów.
Wpływ na koszty użytkowania ma również wybór paliwa, które spala nasz bolid. Teoretycznie serwis pojazdu na benzynę powinien być tańszy niż Diesla, jak i zresztą cena zakupu takiego środka lokomocji. Koszt litra paliwa jest różny, aktualnie tańsza jest benzyna i wiele wskazuje, że ta sytuacja przynajmniej na pewien czas pozostanie bez zmian.
Prawie nowy Ford, stary Volkswagen
Można naturalnie pomyśleć o instalacji gazowej LPG, jednak jest ona obarczona sporym ryzykiem awaryjności, częstszymi przeglądami, itp. Poza tym zakupie nowego auta taki montaż ma szansę zakończyć się utratą gwarancji na niektóre podzespoły. Co prawda wchodzą na rynek również samochody z fabrycznie zamontowaną instalacją LPG, lecz w dziedzinie aut dla dużych rodzin wybór tutaj jest niezwykle ubogi. Tematu gazu CNG (dobry tylko dla kogoś kto mieszka blisko jednej z około 20 stacji w Polsce) i hybryd (praktycznie brak oferty dla aut dla dużych rodzin) w ogóle nie podejmujemy.
Wiele osób zastanawia się czy lepiej kupić nowszy samochód teoretycznie gorszej marki (Fiat, Dacia, Ford), czy starszego Mercedesa lub Audi. Wszystko ma swoje wady i zalety. Osobiście częściej proponuję jednak pierwszą opcję. Choćby z tego względu, że współczesne pojazdy są w miarę bezawaryjne do przebiegu 100 000-150 000 km, czasem 200 000 km – dużo zależy od konkretnego egzemplarza, sposobu eksploatacji, itp. Potem trzeba się nastawić na coraz częstsze wizyty w warsztatach, bo koncern chciałby nam sprzedać kolejną „nówkę" i dlatego nie tworzy aut nieśmiertelnych.
Jak widać cena zakupu to tylko jedno z kryteriów, warto patrzeć do przodu i zastanowić się jeszcze przed zakupem, czy „tanie", w obliczu kilkuletniego użytkowania nie okaże się drogie. Udanych zakupów!