Social Share:

hanower2 Poznaniacy poznali pracę FamilienServiceBüro w Hanowerze

Poznań boryka się z problemem wyludniania się. Liczba mieszkańców spada, a w poznańskich rodzinach wychowuje się coraz więcej jedynaków.

Dlatego władze miasta coraz częściej poszukują właściwych rozwiązań w lokalnej polityce prorodzinnej. Jednym z nich ma być utworzenie Centrum Inicjatyw Rodzinnych. Dobrze byłoby, żeby poznaniaków przybywało, a nie ubywało.

W wielu europejskich miastach jak grzyby po deszczu wyrastają centra obsługi rodzin. Noszą różne nazwy – centrum rodziny, centrum obsługi rodziny, serwis dla rodziny, ale mianownik jest wspólny.
Mama i tata w punkcie doradczym mają znaleźć pomoc, informację i uzyskać poradę w sprawach związanych z ich codziennym życiem. Jeżeli rodziny mają być gwarantem rozwoju miasta, to powinny być zadowolone z miejsca, w którym mieszkają.

Dlatego przedstawiciele władz miasta, PCŚ, Fundacji „Głos dla Życia”, która przygotowuje koncepcję funkcjonowania Centrum Inicjatyw Rodzinnych i eksperci ds. polityki rodzinnej odwiedzili Hanower – miasto partnerskie. To właśnie w stolicy Dolnej Saksonii działa z powodzeniem od kilku lat FamilienServiceBüro.

"Wiedza, którą przywieźliśmy z Niemiec jest dla nas bardzo cenna” - mówi Anna Dyndul z Fundacji „Głos dla życia”. "Doświadczenia Hanoweru pozwolą uniknąć błędów, które w Poznaniu mogłyby się pojawić już na starcie. Niemieccy partnerzy zdradzili nam mnóstwo praktycznych szczegółów dotyczących organizacji serwisu dla rodzin" - dodaje.

Hanower ma podobną do Poznania liczbę mieszkańców – 530 tys., ale w przeciwieństwie do stolicy Wielkopolski, od dwóch lat nie wyludnia się i cieszy się z tendencji wzrostowej. Hanowerczyków przybywa o 5 tysięcy rocznie. Burmistrz Hanoweru – Regine Kramarek, która przywitała oficjalnie poznańską delegację, jest pewna, że to dzięki nowej polityce miasta, w której rodzina odgrywa bardzo ważną rolę, udało się odwrócić niekorzystną tendencję.

Zaczęto od diagnozy sytuacji rodzin w mieście w 2008 roku. Hanower to, podobnie jak Poznań, miasto uniwersyteckie posiadające doskonałe wydziały socjologii i ekonomii. Jednak by uzyskać właściwą ocenę lokalnej polityki rodzinnej, do współpracy zaproszono instytut badawczy z Bazylei w Szwajcarii. Trudno przecież obiektywnie oceniać się po sąsiedzku. Przygotowano 27 zaleceń, które już zrealizowano. Wśród nich znalazły się między innymi - lepsza dostępność informacji o ofertach dla rodzin i rozbudowa systemu opieki nad dziećmi. W ramach tego zalecenia od 2013 dzieci od ukończenia 1. roku życia mają prawo do miejsca w żłobku, potem w przedszkolu lub skorzystania z oferty miasta i zatrudnienia dziennego opiekuna dla swojej pociechy (koszt dla rodzica ten sam jak w przypadku państwowej placówki edukacyjno - opiekuńczej. Praca opiekuna jest w dużej mierze finansowana przez miasto – 800 euro w przypadku opieki nad jednym dzieckiem plus pokrycie 50 procent składek na ubezpieczenia – zdrowotne i emerytalne.

„FamilienServiceBüro pośredniczy w organizacji pracy między rodzicami i opiekunami, przeprowadza szkolenia pedagogiczne oraz nadzoruje funkcjonowanie systemu. Biuro jest też miejscem, w którym można się umówić z doradcą i uzyskać informacje dotyczące oferty dla dzieci w zakresie zajęć dodatkowych, propozycji kulturalnych i sportowych. Dotyczy to także ofert prywatnych domów kultury, klubów sportowych itp. Chociaż nie wszyscy organizatorzy uzyskują akceptację. Nie poinformowałbym rodzin o ofercie kursu tatuażu dla dzieci” - powiedział Eduard Humrich – dyrektor hanowerskiego FamilienServiceBüro.

Hanower2015 3Elżbieta Lachman – ekspert Fundacji „Głos dla Życia”, która w zeszłym roku przywiozła z Niemiec pomysł organizacji Centrum Rodziny w Poznaniu, dopytywała o politykę w odniesieniu do rodzin 3+. Również w tym zakresie miasto wdraża pewne rozwiązania np. zmniejszając wysokość opłat za przedszkole w przypadku drugiego dziecka, lub przekazując rodzinom słabszym ekonomicznie karty uprawniające do niższych opłat za bilety wstępu do muzeów, teatrów i na miejskie imprezy.
Poznaniacy opowiadali też o rozwiązaniach funkcjonujących w stolicy Wielkopolski. Szczególnie spodobał się pomysł miesięcznych biletów komunikacji dla rodzin mających na wychowaniu czworo dzieci lub więcej za niespełna sześć złotych.

Aby wyjść dalej w propozycjach adresowanych do rodzin Hanower planuje do 2025 roku zwiększyć dla nich ofertę mieszkaniową i wybudować nowe osiedla. Stosowne projekty już są gotowe. Domy będą otoczone zielenią. Właśnie tego oczekują rodziny i o tym napisały w ankiecie, którą skierowały do nich władze miasta.